DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

JIŽNÍ AFRIKA

pár slov o JAR


Jihoafrická republika
je jedním z největších afrických států. Nachází se  na jihu afrického světadílu a sousedí s Namibií, Botswanou a Zimbabwe na severu a Mozambikem a Svazijskem na východě. Uvnitř jihoafrického území se nachází samostatné království Lesotho.


 

Země se dělí na 9 provincií:
1. Západní Kapsko (Kapské město)
2. Severní Kapsko (Kimberley)
3. Východní Kapsko (Bisho)
4. KwaZulu-Natal (Pietermaritzburg)
5. Svobodný stát (Bloemfontein)
6. Severozápadní provincie (Mafikeng)
7. Gauteng (Johannesburg)
8. Mpumalanga (Nelspruit)
9. Limpopo (Polokwane)

Hlavním městem JAR je Kapské Město  (Afrikánsky Kaapstad) - díky svým úchvatným přírodním scenériím (mj. Stolová hora a mys Dobré naděje) je označováno za jedno z nejkrásnějších měst světa. 

 Kapské Město

Johannesburg - nejbohatší město v JAR, je centrem velkého obchodu se zlatem a diamanty. Město s velmi vysokou kriminalitou.

Platidlem JAR je Jihoafrický rand, jedna setina randu se nazývá cent.

    

Úředním jazykem v JAR je angličtina a afrikánština. Afrikánština vznikla z jazyka nizozemských osadníků, kteří přišli do jižní Afriky v 17. století. Dále se už vyvíjela odděleně od nizozemštiny, byla ovlivňována angličtinou,němčinou, francouzštinou, portugalštinou, okolními africkými jazyky, ale i jazyky přistěhovalců z dalších tehdejších nizozemských kolonií  v Indonésii a Malajsii.
Na ukázku pár slovíček:
město - stad
letiště - lughawe
obchod - winkel
dobré ráno - goeiemore
dobrý večer - goeienaand
strom - boom
cestovat - reis
kůň - perd
pes - hond
lev - leeu
zebra - sebra

JAR má 2500 km mořského pobřeží - na jihovýchodě ji omývá Indický a na jihozápadě Atlantský oceán. Na západě země se rozkládá polopoušť Kalahari  a téměř po celé délce od Namibie po Transvaal je JAR lemována Dračími horami, které dosahují výšky až 3500 m.  Dominantnou Kapského města je Stolová hora zvedající se z moře do tisícimetrové výšky.  V Jižní africe je možné spatřit velké množství divokých zvířat, jejich výskyt je však soustředěn do národních parků.  Ve volné přírodě je život zvířat ohrožen.  Nejznámější národní parky jsou Krugerův NP, NP Kalahari Gemsbok  a Addo Elefant NP.

 

Stádo žiraf - Kalahari Gemsbok NP

 

 Gepard - Kalahari Gemsbok NP

 

Něco obšlehnuto z wikipedie a z webovek Jihoafrických národních parků